Zawód Wirtualnej Asystentki to nie tylko praca, ale i nauka. Wirtualna Asystentka pracująca na własnych zasadach wciąż musi się rozwijać.
Nie jest jednak łatwo znaleźć czas na naukę pomiędzy licznymi zleceniami, sprawami firmowymi, rodziną i obowiązkami domowymi…
Dlatego jest ważne, aby czas poświęcony zarówno na pracę jak i szkolenia był wykorzystany efektywnie.
Oto 10 sposobów jak efektywnie się pracować i uczyć się:
1) Odżywianie. Nie jest żadnym odkryciem, że prawidłowe odżywianie wpływa na naszą energię w ciągu dnia. Im więcej słodkiego i tłustego jedzenia w naszej diecie, tym mniej mamy energii do działania. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Niestety używki w postaci kawy tylko nas oszukują i działają jedynie przez chwilę. Najlepszą receptą na dobre samopoczucie w ciągu dnia jest picie odpowiedniej ilości wody oraz posiłki z warzyw, szczególnie tych zielonych, i owoców.
2) Ruch. Nie musisz uprawiać sportu codziennie rano, choć pewnie zauważyłaś, że wiele ludzi tak robi. A wszystko dlatego, że ruch powoduje wydzielanie się endorfin, czyli hormonu szczęścia. Gdy zaczniesz, to już trudno przestać. Równie dobrze może to być spacer na świeżym powietrzu.
3) Sen. Ważne, aby odpowiednio się wysypiać. I nie mam na myśli tego, żeby spać po 10h dziennie. Według badań, wystarczy nam 6-7 godzin snu, ale dobry sen zależy również od odpowiedniego przygotowania. Mam tutaj na myśli wszelkie odbiorniki: telewizory, komputery i telefony. Światło bijące z ekranów nie pomaga zasypianiu, a co więcej wcale się nie wysypiamy. Zaleca się co najmniej 2h przed snem unikanie kontaktu z technologią i zakończenie dnia z książką.
4) Miejsce. Bardzo duże znaczenie ma również nasze miejsce do nauki, czy do pracy. Istotne jest aby te pomieszczenie było jasne i uporządkowane. Im mniej rozpraszających rzeczy dookoła, tym lepiej. Zadbaj o wygodę i odpowiednią postawę w trakcie nauki.
5) Temperatura. Zwykle nie przywiązujemy większej wagi do temperatury pomieszczenia, aczkolwiek i ona ma znaczenie dla naszej efektywności w nauce i pracy. Zbyt ciepłe pomieszczenia wprawiają nas w senność. Nie możemy również pracować w zbyt chłodnym miejscu, gdyż nie będziemy mogli skupić się na zadaniu.

6) Automatyzacje. Efektywności w pracy pomaga również wszelkiego rodzaju automatyzacja. Im więcej wprowadzisz funkcji automatycznych do zadań, tym bardziej będziesz mogła się skupić na innych, ważniejszych zadaniach. Staraj się planować do przodu i wprowadzić automatyzacje tam, gdzie jest to możliwe.
7) Delegowanie i Planowanie. Jeśli masz dużo obowiązków i zwykle nie wiesz od czego zacząć, zdecydowanie musisz to oddelegować. Niekoniecznie musi to być część Twojej pracy, ale inne obowiązki domowe, czy rodzinne. Odciążenie od pewnych zadań poprawi Twoją efektywność w pracy. Dodatkowo stworzenie planu działania poprzez spisanie na kartce pomaga skupić się na tym co istotne. Wówczas nie zaprzątasz sobie głowy całą resztą.
8) Czytanie, Słuchanie i Pisanie. Nie tylko w nauce, ale i w pracy pomogą także takie umiejętności jak nauka szybkiego czytania i pisania. Pracując, masz z pewnością do czynienia z dużą ilością maili, dokumentów, które zajmują sporo czasu, aby je przeczytać i zrozumieć. Komunikujemy się poprzez nagrywanie wiadomości głosowych, odsłuchujemy materiały niezbędne do pracy. Dzięki funkcji przyspieszenia oszczędzamy swój czas, ale też koncentrujemy się bardziej na treści. Jeśli dużo piszemy, warto zainwestować w kurs szybkiego pisania na klawiaturze lub wykorzystać funkcję pisania głosowego.
9) Nie bądź perfekcyjna. Nie wszystko musi być perfekcyjne, aby mogło działać. Jest to bardzo ważne, aby nie skupiać się na szczegółach. Skoncentruj swoją uwagę na najważniejszych rzeczach, aby Twoja praca przynosiła efekty. Nie musisz mieć pięknej strony internetowej, logo, pięknej sesji zdjęciowej, aby móc rozpocząć swoją działalność i zdobywać klientów. Liczy się przede wszystkim to co potrafisz i Twoje doświadczenie.
10) Ryzykuj i ucz się na błędach. Aby twoja praca była efektywna, musisz czasem zaryzykować i ponieść porażkę. Nic tak nie uczy jak nasze błędy, bowiem są nieodłącznym elementem naszego rozwoju. Wraz z poniesionymi konsekwencjami nasza efektywność rośnie, bo jesteśmy bogatsi o doświadczenia.
Czy wiedziałaś, że to wszystko ma wpływ na Twoją pracę i naukę?
Jeśli nie, to koniecznie spraw w jakich warunkach najlepiej pracujesz, a jakie warunki jej nie sprzyjają.
I daj znać w komentarzu!
Zobacz nas także na Facebooku – KLIK oraz na Instagramie – KLIK.
P.S. Jesteśmy też na Youtube!
0 komentarzy