Praca zdalna. Kto choć raz nie pomyślał, że świetną opcją byłoby móc pracować z domu, w ciepłych kapciach? Praca z domu czy dowolnego miejsca na świecie kusi, zachęca i coraz więcej osób decyduje się na zawód, umożliwiający wykonywanie swoich obowiązków on-line.

Zawód Wirtualnej Asystentki w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny. W zasadzie wirtualną asystentką można zacząć być od dziś -> początkowo można zdecydować się na łapanie drobnych zleceń na podstawie umowy zlecenie/umowy o dzieło, a można zdecydować się na własną działalność niezarejestrowaną lub zarejestrowaną.

Często jednak, będąc w ekstazie spowodowanej rozpoczęciem wymarzonego zajęcia, popełniamy błędy “początkującego”, których…można by uniknąć.

Jakie są więc najczęstsze błędy popełniane przez WA?

  1. Brak rozeznania na rynku

Nierzadko zdarza się, że słysząc o możliwości zostania WA, zaczynamy od razu działać. Wbrew pozorom to błąd. Warto wcześniej przeanalizować dokładnie sytuację na rynku. Z jakimi umiejętnościami wirtualne asystentki są najbardziej poszukiwane? W czym może się specjalizować WA i co my potrafimy robić najlepiej? Warto zastanowić się nad tymi kwestiami i zrobić krótki research, zanim podejmiemy pracę na pełen etat jako WA.

  1. Brak planu finansowego 

Dzięki planowi finansowemu będziemy czuć się po prostu bardziej bezpiecznie, będziemy mogli oszczędzić sobie zbędnego stresu. W planie finansowym powinniśmy określić sobie ile musimy zarobić danego miesiąca, jak długo pracować dziennie, by osiągnąć określoną kwotę. Warto spisać sobie wszystkie swoje wydatki, by wiedzieć ile minimum musimy zarobić. Spróbujmy określić sobie także stawkę godzinową za usługi, które będziemy proponować klientowi.

  1. Brak umiejętności sprzedaży swych usług

Praca wirtualnej asystentki opiera się na umiejętności sprzedania swoich umiejętności i usług klientowi. Ważne, by przedstawić swoją ofertę atrakcyjnie, tak, by zainteresowała ona potencjalnego zleceniodawcę. Jeśli mamy kłopot z umiejętnością umiejętnej sprzedaży, warto pomyśleć o jakimś szkoleniu on-line, sięgnięciu po przydatne poradniki czy poćwiczenia przed podjęciem pracy jako WA.

  1. Brak pewności siebie

Brak pewności siebie również jest spotykany u początkujących wirtualnych asystentek. Często, mimo iż znamy się na konkretnej dziedzinie, typie zadania, zaniżamy swoje umiejętności, tłumacząc się brakiem doświadczenia czy stawianiem swych pierwszych kroków jako WA. Każda wirtualna asystentka powinna jednak znać swoją wartość! Umiejętności jak najbardziej powinny być adekwatne do otrzymywanego wynagrodzenia – pamiętajcie o tym. Pewność siebie jest ogromnie ważna.

  1. Zbyt wiele zleceń

Zbyt wiele zleceń? Jest w ogóle coś takiego? Otóż tak, jak najbardziej! Zaczynając, chcemy jak najlepiej zarobić, nabrać jak najwięcej doświadczenia, zyskać jak najwięcej nowych klientów. Drogą do sukcesu jest jednak wykonywanie swoich obowiązków dobrze, rzetelnie, na jak najwyższym poziomie. Przepracowując się, łatwo o błąd. Pamiętaj, by brać tylko taką ilość zleceń, co do których masz pewność, że zrealizujesz je z pełnym skupieniem i profesjonalizmem. Niech twoją cechą charakterystyczną będzie gwarancja najwyższych usług!

To pięć często popełnianych błędów przez WA. Oczywiście można ich uniknąć, wystarczą tylko chęci, rozwaga i spokojne, rozważne podejście do tematu nowego zajęcia. Trzymamy kciuki za wszystkie wirtualne asystentki – i te początkujące i te z doświadczeniem!

Zobacz nas także na Facebooku – KLIK oraz na Instagramie –  KLIK.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *