To w jaki sposób współpracujesz z Klientem zależy przede wszystkim od Twojego stosunku do zatrudnienia i potrzeb.

Tak naprawdę, jeśli jesteś specjalistką w swojej dziedzinie to Ty możesz decydować na jakich zasadach chcesz współpracować z danym Klientem. Wszystko zależy od Twojego podejścia.

Nie musisz również rezygnować z etatu, możesz po prostu zmienić wymiar czasu pracy.

Często spotykamy się również z określeniem, ze jeśli nie masz umowy o pracę to pracodawca z pewnością chce Cię wykorzystać.

A tak naprawdę to my decydujemy, co jest dla nas naprawdę ważne i na czym nam zależy. Bowiem pracując na umowach o dzieło można zarabiać niejednokrotnie więcej niż na etacie , a tym samym odłożyć część swoich dochodów.

Zapisz się już dziś na kurs Wirtualnej Asystentki i pracuj zdalnie na własnych zasadach!

Jakie są zatem formy zatrudnienia w pracy zdalnej?

Nierejestrowana Działalność Gospodarcza

Po pierwsze możesz pracować jako freelancer, bez rejestrowania działalności z tym, że nie można przekroczyć 50% minimalnego przychodu brutto w miesiącu. W roku 2022 jest to kwota 1505 brutto.

„Jeśli w danym miesiącu, suma zleceń, przekroczy kwotę 1505 brutto, wówczas jesteśmy zobowiązani do założenia swojej działalności w terminie do 7 dni daty przekroczenia limitu.”

Umowa Zlecenie

Kolejna jest umowa zlecenie. Choć jest powszechnie traktowana jako gorsza, ma też swoje zalety.

Przy umowie zlecenie nie ma bezpośredniego nadzoru pracodawcy, nie ma ściśle określonych godzin i miejsca pracy. Stawkę można wynegocjować tak, aby zrekompensowała brak urlopu, a przerwy w pracy ustalić z pracodawcą. Duża zaletą jest również brak okresu wypowiedzenia. Co więcej jest możliwość zlecenia danego zadania osobie trzeciej. Gwarantowana jest również rosnąca stawka godzinowa, która z roku na rok się zmienia. Mając umowę zlecenie przysługuje nam takie samo prawo do opieki zdrowotnej jak przy umowie o pracę. Do 26 roku życia, osoby uczące się nie są zobowiązane do opłacania składek ZUS.

Umowa o Dzieło

W porównaniu z umową o dzieło, umowa zlecenie zapewnia dostęp do świadczeń socjalnych. W przypadku umowy o dzieło nie możemy skorzystać z prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, chorobowego, rentowego czy wypadkowego, gdyż nie ma odprowadzanych składek.

Przy umowie o dzieło najważniejszy jest efekt końcowy wykonanego zadania. Przy takiej współpracy osoba ma swobodę jeśli chodzi o miejsce, sposób wykonania zadania. Porównując z umową o pracę, to umowa o dzieło zapewnia najwyższy dochód i najniższe składki.

Formy zatrudnienia w pracy zdalnej

Niższy wymiar umowy o pracę

Jeśli chodzi o umowę o pracę w niższym wymiarze, to warunki są niemal identyczne jak przy pełnym wymiarze, prócz przerw, które są ustalane na podstawie godzin pracy. Mamy dostęp do wszystkich świadczeń socjalnych. Jesteśmy chronieni przy zwolnieniu, obowiązuje również okres wypowiedzenia.

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Większość osób pracujących zdalnie wybiera założenie swojej działalności i możliwość wystawiania faktury. Koszty prowadzenia działalności są wysokie, zatem cała odpowiedzialność, opłacania składek i kosztów związanych z Twoją działalnością, spada na Ciebie. Musisz wówczas opłacać składki do ZUS, podatek, księgową i wszystkie inne koszty związane z prowadzeniem firmy. Opłaty nie są niskie, ale z perspektywy przedsiębiorcy jest to korzystniejsza forma współpracy. Coraz więcej firm decyduje się właśnie na współpracę B2B. Jakie ma zalety? Nie ponosimy żadnych kosztów związanych z założeniem działalności. Możemy w każdej chwili ją zlikwidować lub zawiesić. Nie ma obowiązku tworzenia kapitału, a koszty obsługi księgowej są niskie. Jednak warto pamiętać, że odpowiadamy wówczas całym majątkiem za zobowiązania i trzeba znać choćby podstawy przepisów opodatkowania.

Zapisz się już dziś na kurs Jak stworzyć i sprzedać swój kurs on-line? i pracuj zdalnie na własnych zasadach!

A więc to jaką formę zatrudnienia wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli myślisz o założeniu własnej działalności, warto zacząć od konsultacji z doradcą podatkowym. Większość młodych przedsiębiorców opiera się wyłącznie na księgowej i jej wiedzy, a to z kolei często prowadzi do zawieszania lu likwidacji działalności już po pierwszym roku od założenia. Warto zatem skorzystać z usług doradcy i zapoznać się z podstawami przepisów dotyczących tej formy zatrudnienia.

Zobacz nas takżena Facebooku – KLIK oraz na Instagramie – KLIK.

P.S Jesteśmy też na Youtube!

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *