Od czasu pandemii to praca zdalna jest jedną z najczęściej wybieranych form pracy, mając do wyboru pracę z biura, czy z domu. Wiele osób przekonało się jak o wiele wygodniejsza jest praca w domu w pidżamie, gdy wszystkie firmy były zmuszone do zamknięcia swoich biur w czasie pandemii.

Najbardziej rodzice docenili pracę z domu z uwagi na ilość obowiązków związanych z posiadaniem dzieci. A większość z nich zdecydowało i wybrało pracę zdalną już na zawsze, o ile mieli taką możliwość.

A zatem jakie są zalety oraz wady pracy stacjonarnej i zdalnej, jeśli w grę wchodzi praca na własnych zasadach?

Oto jedynie kilka przykładów, ale jest ich z pewnością więcej! 🙂

Praca stacjonarna na etacie

1. Największą zaletą pracy stacjonarnej jest rozgraniczenie życia prywatnego od biznesowego. A jest to naprawdę istotne. Gdy wychodzisz z domu do pracy jest jakoś łatwiej zrozumieć innym domownikom, że pracujesz, niż gdy jesteś w domu i to cały czas dostępna. Dzięki pracy w biurze, możesz odciąć się od obowiązków domowych, życia rodzinnego, a w domu wszystko o sobie przypomina… Zgadza się? Trzeba nastawić pranie, ugotować obiad, posprzątać salon.

2. Kolejną ważną zaletą jest wyjście do ludzi. Spotkania z ludźmi są ważne, o ile lubisz ich towarzystwo. Wówczas spotykasz ludzi nie tylko w pracy, ale również w drodze do niej. Musisz wówczas wyjść z domu, przespacerować się choćby do auta na parkingu. Mając możliwość pracy zdalnej, spędzamy dużą część czasu jednak w domu i nie mamy motywacji, aby się ubrać, pomalować i wyjść na spacer. Pracując w biurze, mamy większą możliwość rozmowy przy kawie w czasie przerwy.

3. Trzecią ważną kwestią jest to, że w biurze masz określony czas pracy, stanowisko, zakres obowiązków. W pracy zdalnej, na własny rachunek to Ty musisz zadbać o wszystko. Organizacja miejsca pracy, odpowiedni sprzęt, rozplanowanie zadań na cały dzień i czasu pracy, leży po Twojej stronie, a nie jest to zawsze takie proste, jak mogłoby się wydawać. Często osoby zaczynające z pracą zdalną mają kłopot z zarządzaniem czasem oraz ustalaniem priorytetów.

Praca zdalna na własnych zasadach

1. Praca zdalna to nie tylko praca w domu, w pidżamie, kapciach i pod kocykiem. To również możliwość pracy w parku, kawiarni, na wyjeździe poza miasto, a także za granicą, jeśli chcielibyśmy zostać gdzieś dłużej niż tylko 2 tygodnie… Taka praca umożliwia swobodne podróżowanie, bez ograniczeń czasowych. Jeśli prowadzisz biznes on-line, to tym bardziej, nic się nie stanie jeśli wyjedziesz, bo do pracy potrzebujesz jedynie laptopa i internetu.

2. Kolejną kwestią jest oszczędność czasu, a czas jest bardzo cenny. Nie musimy tracić wielu godzin na dojazdy do pracy, czy też tracić czas na dojazd po pracy do przedszkola, czy żłobka, aby odebrać dziecko. Nie musimy tracić czasu na dojazd na zakupy i chodzenie po centrach handlowych. Od tej pory możesz wszystko zamawiać do domu i w ten sposób oszczędzać swój cenny czas. Pracując w biurze, nie mamy często możliwości odebrać paczek, tak więc musimy udać się do sklepu stacjonarnego. Czas przeznaczony na dojazdy można wykorzystać o wiele efektywniej w pracy lub na relaks.

3. Pracując zdalnie na własnych warunkach możemy zarabiać o wiele więcej niż na standardowym etacie. Jeśli sami organizujemy czas pracy i decydujemy ile czasu chcemy pracować, w jakich porach dnia nam się pracuje najlepiej i jakie chcemy mieć przerwy, to wówczas nasza praca jest o wiele bardziej efektywna. Możemy pracować więcej, nie odczuwając tego, a przy okazji zyskując satysfakcję i więcej pieniędzy.

Każda forma pracy ma swoje pozytywne i negatywne strony. Warto wyznaczyć sobie priorytety tak, aby spełniać się w pracy i osiągnąć równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a pracą. Najważniejsze w wyborze swojej pracy jest to, aby czuć się w niej dobrze.

A zatem odpowiedz sobie na pytanie, jaką pracę Ty wolisz i działaj zgodnie ze sobą. A jeśli interesuje Cię praca zdalna…koniecznie sprawdź nasze szkolenie na Wirtualną Asystentkę – KLIK.

Zobacz nas także na Facebooku – KLIK oraz na Instagramie –  KLIK.

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *