Praca zdalna jest o wiele prostsza i przyjazna dla tych, którzy nie mają dzieci. Ale co zrobić, gdy oprócz Ciebie jest też maluch, a Ty musisz przecież pracować?

Nie jest łatwo pracować z dzieckiem na pokładzie, zwłaszcza takim kilkuletnim, które cały czas potrzebuje mamy u boku. A powodów, dla których dziecko jest w domu może być wiele. Są to choroby, kwarantanna, święta, przerwy w szkole lub po prostu jej brak. Czyli albo dziecko jest jeszcze małe i nie chcemy posyłać go do żłobka, albo dziecko jest w edukacji domowej.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna, prędzej czy później będziesz musiała sobie poradzić z pracą, mając dziecko przy sobie.

Kluczem do sukcesu, czyli połączenia wszystkich obowiązków domowych i pracy jest dobry plan i organizacja. Jeśli nie jesteś sama, to jest prościej, gdyż część obowiązków możesz oddelegować pozostałym domownikom. Jest to konieczne, by nie pozwolić dać się przytłoczyć zbyt dużą ilością zadań.

Oczywiście nie zawsze, ale zwykle to kobieta gotuje, sprząta, pierze i przede wszystkim dba o dziecko. Przecież dziecko musi być ubrane, przygotowane do wyjścia, najedzone, spakowane. Coś, co wydaje się proste, wcale takie nie jest, jeśli w grę wchodzi małe dziecko. Każdy rodzic wie jak wiele to wymaga czasu i cierpliwości.

Ale do rzeczy. Jak to wszystko zorganizować, by móc połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zdalną?

Po pierwsze. Zacznij od planu. Dobry plan to już połowa sukcesu. Zaplanuj wszystkie najważniejsze sprawy i obowiązki, które muszą być zrobione w dany dzień. Ustal godziny snu dla siebie i dziecka. Według badań wystarczy nam jedynie 7, 6 godzin snu. Kładąc się spać o 22, o 5 rano jesteś gotowa do działania. Odpowiedz sobie szczerze: Czy po 22 jesteś w stanie pracować i rozsądnie myśleć? Czy jesteś efektywna?

Po drugie. Jeśli masz w domu więcej domowników, oddaj część obowiązków partnerowi i starszym dzieciom. Z zadaniami takimi jak wyniesienie śmieci czy włożenie naczyń do zmywarki, z pewnością sobie poradzą. Najważniejsza jest tutaj współpraca.

Po trzecie. Ustal priorytety. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Przy organizacji pracy jest to istotne, aby wiedzieć co jest tak naprawdę niezbędne do zrobienia w dany dzień. Dotyczy to tak samo obowiązków domowych, jak i pracy. Uwierz, że nic się nie stanie jeśli dzisiaj nie zmienisz pościeli, czy nie podlejesz kwiatów. A co będzie, gdy nie zapłacisz faktury w terminie? Dobrze to przemyśl.

Po czwarte. Są techniki, które pomagają w sprawniejszej realizacji planu. Oto przykłady. Jeśli masz na liście planów coś, co przyprawia Cię o mdłości i stres, zacznij od jego wykonania. Nie dręcz się tym zadaniem i nie odkładaj go na później. Jak już to wykonasz, reszta dnia stanie się wówczas o wiele przyjemniejsza. Kolejną techniką jest pozbycie się rzeczy z listy, które zajmują maksymalnie 5 minut. Jeśli jest to możliwe do wykonania, w tak krótkim czasie, wykonaj to zadanie i skreśl z listy.

Po piąte. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na pracę lub szkolenia. Przeanalizuj rytm dnia Twojego dziecka i ustal pracę tak, aby było to w porze snu dziecka. Dla przykładu: wstajesz 2h wcześniej przed dzieckiem, następnie dziecko ma 2h drzemki w ciągu dnia i kładziesz je odpowiednio wcześnie, tak, aby mieć co najmniej 2h chwili dla siebie – to już jest 6h! Z takim planem jest o wiele prościej.

Oczywiście zdarzają się przeróżne sytuacje i nie zawsze możemy działać zgodnie z planem. Pewne jednak jest to, że jest o wiele prościej. Często słyszymy „ Nie mam czasu”, jednak nie jesteśmy świadomi, jak wiele czasu tracimy na nieistotne czynności. Jest on cenny i niestety nie da się go wydłużyć. Możemy jedynie z całej doby wycisnąć ile się da. A wówczas samopoczucie będzie o wiele lepsze!

Działaj z planem, spisz go i daj wytchnienie umysłowi. Bądź wytrwała i cierpliwa, bo naprawdę możesz osiągnąć wiele dzięki temu. A jeśli zastanawiasz się jak pracować zdalnie…przypatrz się naszemu szkoleniu na Wirtualną Asystentkę. Z nim jesteś w stanie zmienić swoje zawodowe życie – KLIK.

Zobacz nas także na Facebooku – KLIK oraz na Instagramie –  KLIK.

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *